VitaSC

Jak zatrzymać epidemię koronawirusa?

To, jak potoczy się dalsza sytuacja w naszym kraju, zależy od każdego z nas. To ludzie przenoszą zakażenie koronawirusem i to ludzie mogą powstrzymać masowe zwiększanie się liczby zachorowań. Mamy ogromny wpływ na to, czy zachorujemy wszyscy W TYM SAMYM CZASIE i sparaliżujemy funkcjonowanie systemu opieki zdrowotne. I dlatego: ZOSTAŃ W DOMU!

Sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, jest dla nas nowa i sprzyja postawom skrajnym – od całkowitego bagatelizowania zagrożenia do rozsiewania paniki. Pamiętajmy, żeby czytać tylko sprawdzone informacje o koronawirusie i stosować się do zaleceń ekspertów.

Większość z nas obecnie nie ma objawów choroby COVID-19 i nie miała kontaktu z osobą zakażoną. Nasze zadanie polega na… ZOSTANIU W DOMU! W ten sposób możemy uchronić przed zakażeniem siebie oraz inne osoby, które np. znajdują się w grupie większego ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 niż my. Bądźmy odpowiedzialni i potraktujmy poważnie zalecenia ekspertów. Szansa, żeby powstrzymać gwałtowny rozwój epidemii w naszym kraju już nigdy nie będzie tak duża, jak teraz. Teraz jest czas, żeby działać.

Co należy zrobić?

 1. ZOSTAŃ W DOMU!
 2. Unikaj kontaktów z innymi ludźmi.
 3. Nie odwiedzaj nikogo.
 4. Nie korzystaj z komunikacji publicznej, taksówek.
 5. Zachowaj podstawowe środki ostrożności przy kontakcie z innymi, rekomendowane przez Światową Organizację zdrowia:
  • myj często ręce wodą z mydłem lub dezynfekuj środkiem na bazie alkoholu (minimum 60%)
  • zachowuj higienę układu oddechowego
  • zachowuj odległość od innych osób 1–1,5 metra
  • unikaj dotykania dłońmi twarzy, zwłaszcza okolic ust, nosa i oczu.
 6. Unikaj miejsc publicznych.
 7. Jeśli to możliwe – pracuj z domu.
 8. Nie ulegaj podszeptom domorosłych epidemiologów–amatorów (bez przesady, jak wpadniesz na pół godzinki na kawkę, to nic się nie stanie) ani namowom innych osób, które mają swoje niepoparte dowodami naukowymi teorie na temat koronawirusa (np. związane z  różnymi obrzędami).
 9. Zaufaj ekspertom Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Europejskiemu Centrum ds. Zapobiegania i Zwalczania Chorób, lekarzom.
 10. Pomóż osobom starszym, z chorobami przewlekłymi (a więc bardziej narażonym na ciężki przebieg COVID-19) w swoim otoczeniu, np. sąsiadom. Ale pomagaj na odległość, np. zakupy zostaw przed drzwiami, nie zbliżaj się na odległość mniejszą niż 1–1,5 metra. A dobrym słowem wesprzyj przez telefon.

A najlepiej      ZOSTAŃ W DOMU!

Pamiętajmy, zastosowanie się do takich zasad o 3 tygodnie wcześniej w Chinach uratowałyby 95% osób przed chorobą! To naprawdę działa.

Wszyscy jesteśmy w takiej samej sytuacji. Od tego, co teraz zrobisz, zależy zdrowie i życie nas wszystkich!

fragment artykułu ze strony :https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/aktualnosci/229748,jak-uratowac-komus-zycie-nie-wychodzac-z-domu