VitaSC

USG Tarczycy

Podstawowym badaniem obrazowym tarczycy jest badanie USG tarczycy. Dostępne obecnie aparaty ultrasonograficzne pozwalają na bardzo dokładną wizualizację nawet bardzo małych zmian w tarczycy. Badanie usg pozwala na ocenę wielkości tarczycy, echostruktury tkanki tarczycowej (typowej w niektórych schorzeniach tarczycy), wielkości, ilości, charakteru zmian ogniskowych w tarczycy, ocenę powiększonych węzłów chłonnych. Badanie usg jest obecnie niezbędne przy wykonywaniu biopsji zmian w tarczycy.

Badanie USG jest badaniem pomocniczym i nie pozwala na postawienie pełnego rozpoznania. Dotyczy to przede wszystkim zmian ogniskowych. Obraz usg ocenia jedynie czy uwidoczniona zmiana ogniskowa posiada cechy wskazujące na podwyższone ryzyko nowotworu złośliwego.

Ultrasonograficzne cechy wskazujące na ryzyko złośliwości zmiany ogniskowej w tarczycy:

Dzięki USG tarczycy możemy określić:

Badanie ultrasonograficzne jest bardzo przydatne w zapaleniach tarczycy.
Dotyczy to zarówno ostrych, jaki i przewlekłych zapaleń. Częsta kontrola pozwala monitorować postęp choroby i skuteczność wdrożonego leczenia, co wiąże się z modyfikacją obrazu widocznego w USG.

Zalety USG:

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Praktycznie nie istnieją żadne przeciwwskazania do badania. Fale ultradźwiękowe są całkowicie bezpieczne dla organizmu. Dlatego, w przeciwieństwie do innych metod, można je bez obaw wykonywać u kobiet w ciąży i dzieci. Badanie to jest uzupełniające w stosunku do scyntygrafii. Niekiedy zastępuje badanie izotopowe, kiedy nie można go wykonać z powodu przeciwwskazań.

Nie czekaj! Zarejestruj się!

Użyj formularza poniżej lub skontaktuj się telefonicznie!

*w przypadku rejestracji na badanie obu kończyn proszę zaznaczyć to w polu opisu poniżej
UWAGA! W soboty możliwa jest rejestracja wyłącznie na badania odpłatne! Badanie w ramach umowy NFZ są realizowane wyłącznie dla pacjentów NZOZ VITA s.c. (dotyczy tylko następujących badań: usg jamy brzusznej, usg ślinianek , usg tarczycy, usg węzłów chłonnych, usg nerek i pęcherza moczowego)