VitaSC

Szczepienia ochronne ( planowane) w okresie pandemii Co-Vid 19

W związku z:
 
1.dynamicznym wzrastającym w Polsce zagrożeniem epidemiologicznym związanym ze wzrostem liczby przypadków zakażeń spowodowanych wirusem SARS-COV-2 powodujący chorobę CVID-19′
 2.ogłoszeniem  przez światowa organizację zdrowia stanu pandemii
3. wprowadzenie w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego
 
celem ograniczenia ryzyka zakażeń w grupie niemowląt, dzieci oraz ich Rodziców / Opiekunów, a także młodzieży i osób dorosłych zalecane jest zawieszenie wszystkich wizyt profilaktycznych w Poradniach Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), w tym szczepień ochronnych, wizyt w Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS), które bez uszczerbku dla zdrowia dziecka mogą zostać przełożone na późniejszy termin.
 
Zalecenie dotyczące zawieszenia szczepień ochronnych nie wynika z przeciwwskazań medycznych dla szczepień ochronnych w aktualnej sytuacji epidemiologicznej , lecz ma na celu ograniczenie bezpośrednich, zbędnych w okresie pandemii kontaktów i spotkań sprzyjających szerzeniu się choroby.
 
Drodzy Rodzice i Opiekunowie! Zostawcie dzieci w domu z dala od potencjalnych zagrożeń, do czasu odwołania niniejszego zalecenia. Pamiętajmy także że dzieci mogą przechodzić zakażenie bezobjawowo i być źródłem zakażenia dla osób dorosłych dla których zakażenie może być śmiertelne.
 
Jedynymi medycznymi wyjątkami uzasadniającymi natychmiastowe szczepienie jest przeprowadzenie profilaktyki poekspozycyjnej przeciw wściekliźnie tężcowi odrze i ospie wietrznej.
 
Prof. dr hab. Jarosław Peregud-Pogorzelski
Prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
 
Prof. dr hab.Teresa Jackowska
konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii
 
Dr hab.Hanna Czajka
Ekspert ds szczepień Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
 
Prof. dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas
konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej,
Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej
 
Prof. dr hab. Iwona Paradowska
konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii