VitaSC

USG Płuc

USG płuc to innowacyjna metoda diagnostyczna pozwalająca szybko, bezpiecznie i pewnie rozpoznawać choroby płuc.

Jest to metoda diagnostyczna wykorzystywana zarówno w wysokospecjalistycznym lecznictwie szpitalnym (m. in. w oddziałach intensywnej terapii, ratunkowych, pediatrycznych, internistycznych, chorób płuc) jak również w poradniach specjalistycznych i podstawowej opiece zdrowotnej. Obecnie jednym z głównych zastosowań USG płuc jest diagnostyka stanów zagrożenia życia. Badanie to pozwala rozpoznawać odmę opłucnową, krwawienie do jamy opłucnej, obrzęk płuc, zatorowość płucną, stłuczenie płuca czy zmiany zapalne z czułością zbliżoną do tomografii komputerowej. To właśnie diagnostyka zapaleń płuc jest głównym zastosowaniem tego badania w lecznictwie otwartym. Liczne doniesienia naukowe pokazują, że badanie USG pozwala stwierdzić zapalenie płuc czułością przewyższa zdjęcie rentgenowskie.

Na podstawie USG płuc i jamy opłucnej możliwe jest zdiagnozowanie:

  • Ropniaka opłucnej i ropnia płuca
  • Zatorowości płucnej
  • Gruźlicy płuc
  • Odmy opłucnowej
  • Niewydolności serca, marskości wątroby czy schorzeń osierdzia, na które może wskazywać płyn w opłucnej
  • Krwawień do jamy opłucnowej
  • Guzów powłok klatki piersiowej, ale też grasicy czy węzłów chłonnych
  • Raka płuca i opłucnej (np. międzybłoniaka opłucnej)
  • Stłuczeń i urazów płuc

Diagnostyka zmian zapalnych, szczególnie u dzieci, jest podstawowym zastosowaniem badania USG płuc. Pozwala ono postawić właściwe rozpoznanie jednocześnie nie narażając pacjenta na promieniowanie rentgenowskie. Brak szkodliwości badania USG powoduje, że jest to metoda z wyboru w diagnostyce płuc u kobiet w ciąży.

 

Badanie USG nie tylko umożliwia rozpoznawanie zmian zapalnych, ale również może zasugerować ich rodzaj. W przypadku obecności charakterystycznych cech w obrazie USG badający może różnicować typowe zapalenie bakteryjne od zapalenia atypowego i wirusowego, a u niektórych pacjentów także zapaleń grzybiczych. Bardzo ważne jest, że badanie to pozwala stwierdzić obecność powikłań czyli ropnia płuca i ropniaka opłucnej co ma ogromne znaczenie dla wyboru odpowiedniego leczenia.

 

Pomimo olbrzymich zalet badanie USG płuc tak jak inne metody ma swoje ograniczenia. Najważniejszym z nich jest brak możliwości oceny patologii położonych w głębokich partiach płuc w sytuacji gdy zmiany te nie przylegają do ich powierzchni. Uważa się, że aż 97,5% zmian istotnych klinicznie ma kontakt z powierzchnią opłucnej i jest widoczna w badaniu USG. Badanie to jednak nie może zastąpić badania rentgenowskiego w badaniach przesiewowych u osób dorosłych ponieważ nie pozwala w pełni wykluczyć obecności zmian nowotworowych w głębszych partiach płuc. Badanie rentgenowskie polega na ocenie pochłaniania promieniowania rentgenowskiego przez ludzkie tkanki przenika więc przez płuca na pełnej głębokości. Obie metody się uzupełniają. W pewnych sytuacjach klinicznych USG płuc jest lepszym wyborem, w innych to badanie rentgenowskie pozwoli postawić trafną diagnozę. Znajomość zalet i ograniczeń każdej z metod pozwala lekarzowi podjąć decyzję jakie badanie będzie odpowiedniejsze dla konkretnego pacjenta.

Nie czekaj! Zarejestruj się!

Skontaktuj się przez formularz poniżej lub telefonicznie!

*w przypadku rejestracji na badanie obu kończyn proszę zaznaczyć to w polu opisu poniżej
UWAGA! W soboty możliwa jest rejestracja wyłącznie na badania odpłatne! Badanie w ramach umowy NFZ są realizowane wyłącznie dla pacjentów NZOZ VITA s.c. (dotyczy tylko następujących badań: usg jamy brzusznej, usg ślinianek , usg tarczycy, usg węzłów chłonnych, usg nerek i pęcherza moczowego)