Ból głowy, gardła, mięśni, gorączka
Stosujemy leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Najbezpieczniejszy jest paracetamol. Zażywamy go doraźnie w razie objawów, przyjmując 1–2 tabletki (500—1000 mg). Działanie leku utrzymuje się 4–6 godzin. Nie należy przekraczać dawki 4 gr/dobę, lub – jeżeli stosujemy lek dłużej niż 2–3 dni—dawki 2,5 gr (5 tabletek). Przedawkowanie może spowodować uszkodzenie wątroby. Paracetamol wchodzi w skład wielu leków złożonych.
Można również zastosować niesteroidowe leki przeciwzapalne – np. ibuprofen (200–400 mg, następnie w razie potrzeby co 6 godzin) lub naproksen (w pierwszej dawce 250–500 mg., następnie w razie potrzeby 250 mg co 6–8 godzin). Leki te działają silniej niż paracetamol, ale częściej powodują działania niepożądane (np. podrażnienie błony śluzowej żołądka), dlatego nie powinny być stosowane przez pacjentów z chorobą wrzodową).
Wbrew powszechnemu mniemaniu aspiryna (kwas acetylosalicylowy) nie wpływa na przebieg przeziębienia i grypy, a działa podobnie do wyżej wymienionych leków – przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Nie wolno stosować aspiryny u dzieci, gdyż może powodować z tej grupie poważne powikłanie, czyli zespół Reye’a.
Upośledzona drożność nosa, katar
Dostępnych jest kilka różnych grup leków:
- leki obkurczające naczynia błony śluzowej nosa stosowane miejscowo (ksylometazolina, oksymetazolina); poprawiają szybko drożność nosa, nie wolno ich jednak stosować dłużej niż kilka dni, gdyż stosowane dłużej uszkadzają błonę śluzową nosa i mogą nasilić katar
- leki obkurczające naczynia błony śluzowej nosa stosowane doustnie; zawierają one pseudoefedrynę (lek spokrewniony z amfetaminą), która poprawia drożność nosa i działa słabo stymulująco na mózg; leku nie powinno się stosować u chorych z ciężkim nadciśnieniem tętniczym oraz niestabilną chorobą niedokrwienną serca. Pseudoefedryna jest najważniejszym składnikiem wielu złożonych preparatów, reklamowanych jako preparaty „na grypę i przeziębienie”
- leki przeciwhistaminowe (np. deksbromfenyramina, cetyryzyna); mają słabe działanie poprawiające drożność nosa; stosowane są zwykle jako składnik preparatów wielolekowych; u niektórych chorych mogą powodować senność.
Kaszel
Suchy kaszel można zwalczać stosując leki przeciwkaszlowe takie jak butamirat lub lewodropropizyna. Łagodząco działa również łyżka miodu przed snem. Jeżeli w oskrzelach obecna jest trudna do odkrztuszenia wydzielina można zastosować preparat zawierający gwajafenezynę, ale dane na temat jej skuteczności są sprzeczne. Należy zdecydowanie unikać złożonych preparatów, zawierających zarówno lek przeciwkaszlowy jak i wykrztuśny (najczęściej dekstrometorfan + gwajafenezyna).
Inne leki
Nie ma danych naukowych potwierdzających skuteczność witaminy C, rutozydu oraz leków homeopatycznych w leczeniu przeziębienia lub grypy. Stosowanie antybiotyków w leczeniu zakażeń wirusowych, takich jak przeziębienie, jest nieskuteczne. Obecność ropnej wydzieliny z nosa nie świadczy o bakteryjnej etiologii przeziębienia i nie jest wskazaniem do stosowania antybiotyku.
Kiedy zgłosić się do lekarza
Do lekarza należy się zgłosić jeżeli: