VitaSC

WHO: koronawirus zabija 3,4 proc. zakażonych

Około 3,4 proc. potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem kończy się śmiercią – poinformował we wtorek szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Wyjaśnił, że jest to odsetek wyższy niż w przypadku grypy sezonowej, której śmiertelność wynosi 1 proc.

W dniu dzisiejszym potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Zakażonym jest 66-latek, który przebywał w Niemczech na festiwalu karnawałowym. Mężczyzna trafił do szpitala w Zielonej Górze 2 marca. Na ten moment pacjent czuje się dobrze. Nie ma objawów duszności, tylko mały kaszel. Obecnie 66-latek przebywa w izolatce, gdzie dostarczane są mu leki. Nie wiadomo, do kiedy mężczyzna będzie przebywał w placówce.

„COVID-19 rozprzestrzenia się mniej skutecznie niż grypa, proces jego rozprzestrzeniania nie wydaje się być napędzany przez osoby, które nie są chore. Powoduje jednak cięższą chorobę niż grypa, tym bardziej, że nie ma jeszcze szczepionek lub środków terapeutycznych” – powiedział Ghebreyesus na konferencji prasowej w Genewie.

Koronawirus zabił dotąd ponad 3 tys. osób, w zdecydowanej większości w Chinach. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia na świecie wzrosła do około 90 tys.