VitaSC

Rośnie w Polsce i Europie liczba osób zakażonych wirusem kleszczowego zapalenia mózgu

[ratings]

Kleszczowe Zapalenie Mózgu [KZM] – groźna choroba odkleszczowa

Nawet co 6. kleszcz może być zakażony wirusem KZM i wystarczy zaledwie kilka minut, aby doszło do zakażenia. Wirusy KZM bytują w gruczołach ślinowych kleszczy – można się zakazić praktycznie od razu w momencie ukłucia przez kleszcza.

Zakażenie wirusem KZM przebiega w dwóch etapach. Początkowo pojawiają się objawy grypopodobne: zmęczenie oraz ból głowy i ból całego ciała, u niektórych osób nie występują już inne objawy, u części jednak pojawiają się objawy neurologiczne: gorączka, ból głowy, nudności, skurcze mięśni, zaburzenia koordynacji ruchowej, drgawki, porażenie, zaburzenia świadomości, a nawet śpiączka 

Powikłaniami po kleszczowym zapaleniu mózgu mogą być trwałe niedowłady i objawy neurologiczne. 13% osób po KZM boryka się z uszkodzeniami układu nerwowego w tym 12% dotyczy zaburzenia mowy, 21% zaburzenia równowagi, 10% to niedowłady/paraliż, a 42% zaburzenia pamięci), a 13% po KZM ma uszkodzenia słuchu , . Tyle samo chorych może stykać się z problemami psychicznymi, takimi jak depresja i nerwica. 

Leczenie i profilaktyka. Ponieważ obecnie nie ma skutecznego leku na KZM, a chorobę leczy się jedynie objawowo, skutki zdrowotne zachorowania na KZM są bardzo niebezpieczne – mogą powodować zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, co może prowadzić do niepełnosprawności, a nawet zakończyć się śmiercią . Możliwa jest jednak skuteczna profilaktyka w postaci szczepień ochronnych, które niemal w 100 proc. chronią przed zachorowaniem na KZM.

Jak chronić się przed ukłuciem kleszcza?

Bezpieczny spacer. Wybierając się na spacer w terenie zielonym należy nosić ubranie zakrywające całe ciało i wybierać jasne kolory ubrań, które ułatwiają dostrzeżenie kleszcza. Zaleca się także stosowanie środków odstraszających kleszcze (repelenty).

Po spacerze trzeba dokładnie obejrzeć całe ciało, aby wyłapać ewentualne ukłucie, przejrzeć i wytrzepać ubranie. Wiosną, przed rozpoczynającym się najgroźniejszym okresem żerowania kleszczy zaleca się szczepienie ochronne przeciw KZM.

W razie ukłucia. Kleszcza trzeba usunąć jak najszybciej najlepiej za pomocą pęsety. Pajęczaka należy chwyć jak najbliżej skóry i pewnym, ale delikatnym ruchem wyciągnąć. Ranę po kleszczu trzeba zdezynfekować wodą utlenioną lub spirytusem salicylowym, a miejsce ukłucia obserwować przez najbliższe tygodnie. Jeśli wokół rany pojawi się rumień, obrzęk, wysypka lub wystąpią objawy grypowe niezwłocznie trzeba udać się do lekarza.

wiecej na:
Nie igraj z kleszczem – wygraj z Kleszczowym zapaleniem mózgu

za www.termedia.pl