VitaSC

Czy w każdej infekcji potrzebny jest antybiotyk? (obejrzyj filmy)

[ratings]

Czy zastanawialiście się Państwo, dlaczego lekarz nie w każdej infekcji chce przepisać Państwu antybiotyk? Dlaczego mimo Państwa nalegań, przekonywania , że ” mi przechodzi zawsze dopiero po antybiotyku” nie dostajecie Państwo recepty na oczekiwany rodzaj leku?

Zakażenia układu oddechowego są najczęstszą przyczyną porad ambulatoryjnych. Stanowią one około 50-60% wszystkich zakażeń pozaszpitalnych oraz są najczęstszą przyczyną gorączki u niemowląt i młodszych dzieci .

  • Główną przyczyną ostrych zakażeń układu oddechowego są wirusy. Zakażenia wirusowe stanowią około 70-85% przyczyn ostrego zapalenia gardła i migdałków podniebiennych u dzieci powyżej 3 r. ż. i 90-95% u dorosłych .
  • W zdecydowanej większości przypadków Ostre Zapalenie Ucha Środkowego (OZUŚ) jest poprzedzane wirusowym nieżytem nosa, w związku z tym zapadalność charakteryzuje zmienność sezonowa, ze szczytem zachorowań w okresie zimowym. Fakt, że spory odsetek OZUŚ ulega samowyleczeniu dowodzi dominującej roli wirusów jako patogenu w tego typu przypadkach .
  • Ostre zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych zapoczątkowywane jest przez zakażenie wirusowe, w szczególności przez: rino- i koronawirusy, wirusy RS, grypy i paragrypy oraz adenowirusy.
  • Krup – ostre podgłośniowe zapalenie krtani to ostra infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych. W etiologii dominują wirusy paragrypy odpowiedzialne za blisko 75% przypadków.
  • Ostre zapalenie oskrzeli to choroba wywołana w szczególności u dzieci, przez wirusy RS i wirusy grypy, ale także adenowirusy, wirusy paragrypy, metapneumowirusy, a nawet rinowirusy, torujące drogę innym wirusom. W tych wszystkich chorobach antybiotyk nie jest potrzebny. Dlaczego jednak nie dać go ” na wszelki wypadek”? Zapraszam Państwa do obejrzenia dwóch bardzo pouczających filmów i wyciągnięcie samodzielnych wniosków ( filmy dostępne z polskimi napisami)

Jeśli nie wyświetlają się polskie napisy, należy je ustawić w ustawieniach ( zębate kółeczko po prawej stronie na dole ekranu)

I jeszcze krótki film o tym, jak szybko rozwija się oporność bakterii na antybiotyki